[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css=”.vc_custom_1427068200675{background-color: rgba(216,216,216,0.46) !important;*background-color: rgb(216,216,216) !important;}”]

Malumunuz bu hafta orman haftası…

Orman Haftası ile ilgili Wikipedi aşağıdaki bilgiyi veriyor.

Orman Haftası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Orman Haftası, Türkiye‘de okullarda kutlanan bir hafta. Orman haftası ve ağaç bayramı adıyla da anılır. 21 – 26 Mart tarihleri arasında kutlanılır. Amacı çocuklara ormanların önemini öğretmektir. Hafta boyunca fidan dikilir ve ağaç ile ormanların doğa ve ekonomiye katkıları anlatılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • “Orman haftası ve ağaç bayramı”. Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi. 17. Milliyet Gazetesi Yayınları. 1986. ss. 8892.
[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1427069331043{padding: 5px !important;background-color: rgba(165,165,165,0.35) !important;*background-color: rgb(165,165,165) !important;border: 5px solid #0a0a0a !important;}”]Önemli olan elbetteki gelecek nesillere Ormanların önemini anlatmak, sevgi denen olguya ormanı da katmak.

Fakat ormancılık haftası sadece bu değil…

Orman haftası hem ormanlarımızın ve hem de Ormancılarımızın haftasıdır ve hatta bayramıdır.

Ormanların uykudan uyanmaya başladığı tarih olarak özellikle seçilmiştir bu hafta…

Bizce artık bizimde uyanmamız gerekmektedir tamda bu tarihlerde…

Ormanları çocuklarımıza anlatalım evet ve fakat artık bizde anlayalım.

Ormanlar; içerisinde ağaçlar, otsu ve odunsu diğer bitkiler, hayvanlar ve daha birçok canlı ile cansız varlıkların (akarsular, orman toprağı vb.) uyum içerisinde ve bir süreklilik ile yaşadığı YAŞAM ALANLARIDIR.

Bu yaşam alanlarını cansız ve ekonomik bir materyal gibi görmek milyonlarca yılda oluşmuş mükemmel bir düzen içerisinde işleyen ekosistemleri yok etmek demektir.

Bir inşaat yapımı gibi, iş planı yaparak kısa sürede oluşturabileceğimiz yapılar değildir ekosistemler.

Sırf daha çok tüketme hırsı ile yok edilecek ormanları ekonomileriniz ile geri getiremezsiniz.

O çok şirin sözler ile, şiirler veya kokteyller ile kutlayacağınız ve çocuklarınıza anlatacağınız ormanları, onlara daha detaylı anlatın çünkü geriye orman bırakmadığınız dan anca sizin anlattıklarınız ile yetinecekler.

ORMANI ÇOCUKLARINIZA ANLATIN AMA AYNI ZAMANDA YAŞATIN Kİ KENDİLERİ DE GÖRÜP ANLAYABİLSİNLER…

Gökay KARAGÖZ

Orman Yüksek Mühendisi

23 Mart 2015[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]