Ağaç Taşıma & Nakil (Transplantasyon)

Ağaç taşıma ve nakil işlemi proje, planlama, uygulama ve neticelendirme açısından belirleyici etkenler doğrultusunda değişkenlik gösterebilen bir süreçtir. Bu etkenlerdeki belirleyici unsurların başında, ağaç türleri, iklim ve coğrafi koşullar, kot ve koordinat farkları gelmektedir. Yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda taşıma sürecine etken olacak unsurlar hesaplanıp, değerlendirilmeye alınmalı, mevcut veriler doğrultusunda taşıma süreci minimum zayiat ile tamamlanmalıdır.

         Mevcut ağaç dokusunun hali hazır durumu ile ağaçlarda uygulanması ön görülen nakil (transplantasyon), kesim ve bakım çalışmaları ile ilgili teknik ilkeler ve uygulama yaklaşımları firmamız uzmanlık alanlarındandır.

Taşımada uygulanabilecek olan yöntemlerden başlıcalarından; makina ile ağaç nakli, balyalama yöntemi, kasalama yöntemi vb. taşıma metodları firmamız uzmanlığında yapılan uygulamalardır.

Gerek Taşımadan önce yapılması gerekli ”arazideki ağaç varlığının durumu ve taşıma olanaklarının değerlendirilmesi” raporu, gerek taşıma sonrasında yazılacak ”Ağaç Taşıma (Transplantasyon) Raporu” firmamız yetki alanında (5531 Sayılı kanuna tabi Yetkili Ormancılık Bürosu) firmanıza hazırlanarak ilgili kurumlara teslim edilir ve süreç takip edilir.

Ağaç taşıma işlemininde, söz konusu ağacın çapı ve tür itibariyle isteklerine göre ağaç taşıma makinesi ( ağaç nakil aracı – ağaç taşıma aracı) ile gerçekleştirmeyi öncelikli tutuyoruz.

Ağacın çapının ve diğer boyutlarının çok büyük oluşu veya türü itibarıyla ağaç nakil aracına uygun olmadığı durumlarda ( büyük çaplı çam ağacı nakli ) geleneksel yöntemler ile ağaç taşıması gerçekleştiriyoruz.

Buna bağlı ağaç taşıma yöntemimize göre, ağaç taşıma fiyatlarımızı siz değerli müşterilerimize en uygun koşullarla oluşturmayı hedefliyoruz.

[Best_Wordpress_Gallery id=”8″ gal_title=”karagöz”]

SÜREÇ, YASAL PROSEDÜR VE BU KAPSAMDA GERÇEKLEŞTİRİLEN AĞAÇ NAKİL ÇALIŞMALARI VE TEKNİK UYGULAMALAR

 Alan Üzerindeki Ağaçların Bakımı

          Yerinde Korunan Ağaçların Durumu ve Bakım Esasları

-Nakledilen Ağaçların Kök ve Gövde Bakımları

Nakledilen ağaçların kök ve gövde bakımları süreç öncesinde ve sonrasında olmak üzere,

Destekleme

Gövdeyi Koruma

Sulama ve Malçlama

Budama

Antitranspirant Sprey Uygulama

Sisleme

Gübreleme

gibi uygulanması gereken temel esaslara dayanır, gerekli işlemlerin uygulanmaması dahilinde ağacın sağlık durumunda oluşabilecek olumsuz değişiklikler kaçınılmaz olacaktır.

UYGULAMA ESNASINDA YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

 Taşınacak ağaçların topraklı taşıyıcı kök çapı belirlenmeli ve araziye işaretlenmelidir.

• Taşınacak ağaçlar, taşıma işleminden önce 1/3 oranında tepe budamasına tabii tutulmalıdır(yapraklı ağaçlar).

• Ağacın topraklı kök çapı belirlenip arazide işaretlendikten sonra, toprak nemli iken kazı işlemine başlanmalı ve belirlenen kök çapının etrafı ağaca zarar vermeyecek şekilde açılmalıdır.

• Toprak kütlesinin taşıma sırasında dağılmaması için de etrafı jüt bezi ve çemberler İle balyalanmalıdır.

• Dikim çukurunun dibine 30 cm kalınlığında organik gübreli toprak konulmalıdır.Taşınan toprak kütlesi ile kök çapı arasındaki kalan boşluklar toprak ve gübre ile doldurulmalıdır.

• Dikimden sonra ağaçların; hem rüzgardan devrilmelerini önlemek, hem de toprakta oynamak suretiyle tutma başarısını azaltmamak için ağaçlar en az üç noktadan kazıklarla sarılmalıdır.

• Herhangi bir hastalık veya mantar enfeksiyonları ihtimali olan yerlerde dikim çukuru ve kök sistemi ilaçlanmalıdır.

Ağaç sökme makinası kiralama modelimiz bulunmaktadır. Projelerin uygunluğuna ve işi yapacak tecrübeli kadroya sahip bir firmaya çalışılacak ise ağaç sökme dikme makinası kiralaması yapabilmekteyiz.

Siz Hayal Edin !

Biz gerçeğe dönüştürelim. İsterseniz İsteklerinize göre bizde hayal kurabiliriz.

Karagöz Ormancılık ve Peyzaj, kurulduğu günden bu güne, gerek özel ve butik projelerde, gerek büyük taahhüt projelerinde büyük başarı yakaladığı sayısız projede yer almıştır. Yer aldığı tüm projelerde, tam bir müşteri memnuniyeti sağlamıştır. mimari tasarımlarında agresif ve çılgın hayalleri gerçeğe dönüştürmedeki kabiliyet ve yeteneği ile rakiplerinden ayrılarak, sektörün konusunda, ayrı bir noktada kendine yer ayırmıştır.

  Peyzaj bir yaşam tarzıdır

  Yaşam tarzınıza kaliteyi getirelim

  Karagöz Ormancılık ve Peyzaj kurulduğu günden bu yana, sayısız başarılı projede yer almış ve tecrübelerini yeniliklerle birleştirmiştir. Bu deneyimi sizin ile paylaşmaktan kıvanç duyarız! Gelin yapılabilecekleri birlikte deneyimleyelim.

  Son Proje ve Haberler

  Sektöre başka bir bakış açısı getiren Firmamızı takip edin.

  Grena Peyzaj Çalışması

  Peyzaj tasarımını ve uygulaması firmamızca tamamlanan Projemizde yüksek müşteri memnuniyetini üstün kalite ve uygun fiyat ile yakalamış olmanın gururunu yaşadık. [...]

  Geocell uygulaması

  Peyzaj uygulama işimiz içerisindeki, Geocell (Geo-hücre) uygulamamız, şevli alanlarda erezyonu engeller, toprağın tutunmasını sağlayarak peyzajınızın kalıcı olmasını sağlar. Firmamız hem [...]

  Halatlı Korkuluk İmalatı

  Özel alanlarınız için özenle tasarladığımız birçok sınırlayıcılarımızdan birisi olan ve gayet doğal bir alternatif olarak, jüt halatlı, ahşap kazıklı korkuluk [...]

  Çim Derzli Kayrak Taşı Uygulamalarımızdan

  Peyzaj uygulama işimiz içerisindeki, sert zemin alternatiflerimizden olan kayrak taşımızı; bodrumdaki madenlerden özenle seçiyoruz. siz değerli müşterilerimizin isteği doğrultusunda, ister [...]

  Muson Kuaför Peyzaj Uygulama

  Florya Muson Kuaföre yeni bahçeleri Hayırlı Olsun!!! Çok değerli mesleklerini severek yapan Ayşe Hanım ve ekibine güzel bir bahçe sunmamız [...]

  Taş Duvar İmalatlarımız Devam Ediyor

  Peyzaj uygulama işimiz içerisindeki, bahçe duvarlarının, şevli alanların kademelendirilmesinde kullandığımız taş duvar işlerimizi, hem kalite ve  hem de maliyet açısından [...]

  Geniş alan çim uygulamalarınız için, kesin ve uygun maliyetli seçim elbette hydroseeding. 

  Sizde bahçelerinizde en doğal ürün olan taş duvarlar ile, dekoratif sınırlayıcılar ve duvarlarınız olsun istermisiniz?

  Mevcut alanınızı, istekleriniz doğrultusunda, eldeki imkanları iyi hesaplayarak ve en uygun maliyet, yüksek tasarım imkanları ile birleştirip, sadece sizin olan, size ait olan  projeyi tasarlarız.

  Evin içi güzel. Ya Bahçen?

  Evinize yeterince özen gösteriyorsunuz, fakat unutmayın ki şehriniz ve bahçenizde sizin yaşam alanlarınız. Gelin yaşamınızı hem görsel olarak güzelleştirelim ve hemde zevkli hale getirelim.

  Karagöz Ormancılık ve Peyzaj, sektöre yeni bir bakış açısı kazandırmış, büyük ve özellikte bitkisel ve yapısal peyzajın uzmanı konumuna yükselmiştir. alışılagelmişin dışında uygulamaları ile kendinden söz ettiren firmamız, siz değerli müşterilerimizin taktirini kazanmıştır. Projelendirme aşamasında, mühendislik ilmini entansif olarak kullanan firmamızın, çözüm önerilerine sizde hayret edeceksiniz. Bizim ile irtibata geçtikten sonra düşük maliyetler ile işlerinizi nasıl hızlı seyrettiğine ve çözüme kavuşacağına şahit olacaksınız.

   “Bir arazi parcasının; ekolojik, biyolojik, yapısal vb. tüm doğal karakteristiklerini toplu olarak ifade eden bir deyimdir.”

   Peyzaj • Bü günkü anlamı

   “Günümüzde Peyzaj demek Karagöz Ormancılık ve Peyzaj demektir.”

   Peyzaj • Bu Günkü Anlamı
   2020-08-27T14:56:41+03:00
   Go to Top